Białystok 2022
W dniach od 24.10.2022 do 27.10.2022 pojechaliśmy wraz z opiekunkami prof. Magdaleną Rybczyńską i prof. Moniką Wojewodą-Króliczak do Białegostoku. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem „MEMORAMUS”. Braliśmy udział w projekcie: TRADYCJE RZECZPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW I POLSKA GOLGOTA WSCHODU – PODLASIE 2022.
W drodze do Białegostoku zatrzymaliśmy się, aby zwiedzić Muzeum - Zamek w Oporowie. Pani przewodnik opowiedziała nam o przeszłości zamku oraz o książętach, którzy w nim mieszkali oraz o historii przyległych ziem. Zwiedziliśmy ciekawe wnętrza i dziedziniec.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Białystok, jego piękną starówkę oraz Pałac Branickich wraz z przyległym ogrodem. Stamtąd pojechaliśmy do Tykocina, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Synagogę oraz kompleks zabudowań miasta i obejrzeliśmy przelotnie pobliski zamek. Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawe fakty dotyczące historycznych i obecnych zwyczajów społeczności żydowskiej.
Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od odwiedzenia Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu oraz Muzeum Ikon. Ciekawostką była ekspozycja maszyn papierniczych i informacje o dawnych sposobach wytwarzania papieru.
Z Supraśla udaliśmy się w drogę do Kruszynian. Tam spotkaliśmy się z Tatarem, który pokazał nam najstarszy polski muzułmański meczet drewniany z XVIII w i tatarski cmentarz z bardzo starymi grobami. Najstarsze nagrobki w formie nieciosanych kamieni pochodzą z XVII i XVIII wieku. Meczet jest unikalnym zabytkiem. W granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o religii i kulturze Tatarów Polskich oraz historii tego miejsca.
W drodze powrotnej z Kruszynian odwiedziliśmy jeszcze Monaster w Supraślu, wyjątkową cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wrażenie wywarł na nas ikonostas oraz ogromny, pozłacany żyrandol ozdobiony ikonami w surowym wnętrzu świątyni.
Na koniec dnia zwiedziliśmy ciekawe Muzeum Pamięci Sybiru, a pod Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku zapaliliśmy przywiezione przez nas znicze.
W ostatnim dniu, w drodze powrotnej do Poznania odwiedziliśmy Muzeum Katyńskie w Warszawie.
Wyjazd wzbogacił nas o wiedzę na temat kultury Podlasia, dowiedzieliśmy się ciekawostek o dawnym życiu na tych terenach oraz dał nam sposobność upamiętnienia tych, którzy polegli dla Wolnej Polski. Te cztery dni były wartościowym połączeniem lekcji historii, ale też kultury, geografii i patriotyzmu.